Sinema Yönetmenliği

Öğrenciler eğitim sonuna kadar edindikleri bilgi ve tecrübelerle, bir yönetmenin sahip olması gereken görsel, teknik, içerik ve dramatik yapı bilgisini, teorik olarak öğrenmiş ve pratik olarak tecrübe etmiş olarak, bir sinema filminin yönetmenliğini yapabilmeye hazır hale gelir. Ayrıca sinema filmlerinin teorik ve felsefi yapısına dair fikir sahibi olup, çekecekleri filmler için gerekli olan anlatım öğelerini doğru seçmeyi ve kurgulamayı tecrübe ederler. Ellerindeki malzemeyi sanatsal niteliğe sahip şekilde bir iletişim tasarımına dönüştürebilirler. İstanbul Medya Akademisi öğrencilerine geniş imkanlar sunar. Son teknoloji ekipmanlar, kamera ve ışık sistemleri, çeşitli atölyeler ve laboratuvar çalışmalarıyla öğrenciler kendilerine ait 3 film projesi çeker. Ayrıca bu projelerde oyunculuk ve senaryo sınıfından öğrencilerle koordine olabilir ve deneyimli sinema sanatçılarıyla filmlerini değerlendirebilirler.

 • Sinematografi
 • Kamera ve Işık Teknikleri
 • Senaryo Yazımı
 • Senaryo Yazımı – Mise En Scene (Tek Plan) Çekimi
 • Yapımcılık
 • Kısa Film nedir?
 • Örneklendirmeler
 • Film Analizi-Okuma
 • Devamlılık Projesi Çekimi
 • Kurgu
 • Göstergebilim Film Okuma
 • Senaryo Uygulamaları
 • Oyuncu Yönetimi
 • Ses Kayıt
 • Pre- Production (Örnek bir senaryo üzerinden Pre-Production dosyası yaratmak)
 • Story Board, Çekim Plan Listesi(Shot List), Çekim Planı, Overhead Işık Planı
 • Set Ekibi ile İlgili Bilgilendirme
 • Müzik Klibi (Montaj Sekans) Çekimi
 • Stüdyo Çalışmaları
 • TV kameraları, TV Program Çekimi, Işık, Rej
 • Sinemada Türler ve Belgesel
 • Sinema Tarihi, Dünya Sineması ve Yeşilçam
 • Final Filmi Çekimi

Ayşe Nur GENÇALP

Miami International University of Art and Design’da master eğitimini tamamlamış olan, New York Film Academy, Film Society of Lincoln Center ve Share for Life gibi sinema okulları ve kuruluşlarında eğitmenlik, kamera operatörlüğü, fotoğrafçılık yapan Ayşe Nur Gençalp, LA Independent, Brooklyn Film Festival, Manhattan Film Festival, Miami International Film Festival, Torino Film Festival, Sevilla European Film Festival gibi çeşitli uluslararası film festivallerinde ödül almış kısa ve uzun metrajlı filmlerin görüntü yönetmenliğini yapmıştır.

Detay

Burçak EVREN

Detay

Ege ELLİDOKUZOĞLU

1964, Trabzon doğumlu Ege Ellidokuzoğlu, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo – Televizyon Bölümünden mezun olduktan sonra TRT Ankara Televizyonu, Aktüel Kamera Servisinde Kameraman olarak çalışmaya başladı. 2005 yılına kadar bir çok dramada görüntü yönetmeni olarak görev yaptı.

Detay

Elif Eda KARAGÖZ

1981 yılında İstanbul’da doğan Elif Eda Karagöz İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Psikoloji ve Sosyoloji eğitimini tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilişsel Psikoloji alanında yüksek lisans yaptı. Lisans ve yüksek lisans hayatı boyunca çeşitli ulusal radyolarda program hazırlayıp sundu, radyo tiyatroları, hikaye ve kitap eleştirileri yazdı. 2010 yilinda New York Üniversitesi Tisch guzel sanatlar okulunda sinema alaninda...

Detay

Emre KONUK

2010 yılında Beykent Üniversitesi G.S.F. Sinema-TV Bölümünden mezun oldum. 22 yaşındayken 9 Aralık 2011’de vizyona giren ve Tayfur Aydın’ın yönetmenliğini gerçekleştirdiği “İZ” isimli sinema filminin Görüntü Yönetmenliğini üstlendim. Film, İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve En İyi Müzik olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında bir çok ödüle layık görüldü.

Detay

Faysal SOYSAL

1979 Batman doğumlu olan Faysal Soysal 1993 yılında şiir dünyasına adım attı ve bu mecrada şiirler yazarak kendine yol tutmaya çalıştı. Üniversite yıllarında çeşitli dergilerde şiirleri, denemeleri, eleştiri yazıları yayınlandı. Tarkovski ve ardından İran sineması ile tanıştıktan sonra poetika alanında yıllardır yaptığı çalışmaları sinemada denemeye koyuldu.

Detay

Koray DEMİR

1974’de İzmit’te doğdu. 200’ün üzerinde ulusal ve uluslararası reklam filmi çekti. Türkiye’nin ilk food&booze stüdyosunu kurdu. Kuran’ın filmle anlatılması üzerine dünyadaki ilk çalışmalardan birini gerçekleştirdi. Bu proje 11 dile çevrildi. Uluslararası Mega Projelerin dünya tanıtımları ve belgesellerinin yapımı üzerine çalışmaları bulunmaktadır.

Detay

Mahmut Fazıl COŞKUN

2000 yılında belgesel yönetmeye başladı. 2009’da ilk uzun metraj filmi “Uzak İhtimal” filmini yaptı. “Uzak İhtimal” ulusal ve uluslarası festivallerde, Rotterdam film festivali “kaplan ödülü” ve İstanbul film festivali “en iyi yönetmen ödülü” de dahil olmak üzere çok sayıda ödül aldı. İkinci filmi “Yozgat Blues” 2013’te tamamlandı ve uluslararsı ilk gösterimi San Sebastian Film festivalinde, ulusal ilk gösterimi İstanbul film festivalinde yapıldı. “Yozgat Blues” Adana Altı koza ve Malatya film festivallerinde en iyi film ve Sofya Film festivalinde en iyi balkan ödülü aldı.

Detay

Özgür ÖNER

1978 Ordu doğumludur. 2000 yılında Atatürk Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra ANS Production’da kurgu asistanı olarak çalışmaya başlamış, kurgucu sıfatıyla 2001-2002 yıllarında dizilerde yer almış 2002 sonrasında ise

Detay

Salih TEMİZ

1978 Tokat doğumludur. Ortaöğretim yıllarında amatör olarak radyo ve tv yayınları hazırlamaya başladı. Kartal Anadolu İ.H.L’de iken okul içi kapalı devre yayın için programlar ve klipler ve haber programları yaptı. Lise son sınıfta video yıllık hazırladı.

Detay

Semir ASLANYÜREK

15 Ağustos 1956 Antakya doğumlu. İlk ve Orta eğitimini Antakya’da tamamladıktan sonra Şam Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitimine devam etti. Tıp Fakültesinin üçüncü yılında yaptığı bir yontu ile Heykel eğitimi için Sovyetler Birliği’nden burs kazandı.

Detay

Taner ELHAN

27 Ocak 1970 Ankara’da doğdu. İlk ve orta eğitimini başkentte tamamladıktan sonra 1990 yılında yüksek tahsil için Eskişehir’e taşındı. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden 1996’da mezun oldu ve aynı yıl İstanbul’a yerleşti. Yönetmeni olduğu ilk sinema filmi ‘Acı Aşk’ 18 Aralık 2009’da vizyona girdi. 17 Ocak 2014’te ikinci sinema filmi ‘Kadın İşi Banka Soygunu’ vizyona giren yönetmen; 2009-2014 yılları…

Detay

Sinema Yönetmenliği - Taksim Şubesi

3 ay - 96 Saat

Cumartesi 10:00-14:00

Pazar 10:00-14:00