Pratikte ol,Teoride bil

Pratikte ol,Teoride bil

 

Merhaba,

 

Bugün sizlere yapımcılığa gönül veren hayatını bu yol üzerine çizen ve halen bu yolda ilerleyen biri olarak meslek hayatımızda teori ile pratiğin birbirinden ne kadar farklı olduğunu ama birbiri için ne kadar geçerli olduklarını paylaşmak istedim.

 

Teoride okuruz, dinleriz, hayal kurarız ama ne nedir, nasıl çalışır açıkçası pek fazla bilgi sahibi olamayız. Pratikte ise neyin ne olduğunu dinlemeye anlamaya pek fırsatımız yoktur. İşin içindeyiz ve gerek kendi çabamız gerekse bize yardım edebilecek üstlerimizin katkılarıyla her şeyi keşfederiz. O zamanda okulda sanki bir şey öğrenmemişiz gibi her şeyin çok farklı olduğunu görürüz. Acaba bunca yılı boşuna mı okuduk dediğimiz anlar bile olmuştu. Ama yıllar geçtikçe bu işin böyle olmadığını okulda öğrendiklerimizin, pratikle birleşince bizi iki adım daha öteye götürdüğünü yaşar ve görürüz.

 

Bizler belki de şimdiki öğrenciler kadar şanslı değildik okullarda veya okullara destek veren başka kurumlarda bu işin pratiğini okulla beraber yapabilme imkanı bulamamıştık. Ya okula gelmeyip direk işe girerdik, ya da okula devam eder, pratikle geç tanışırdık.


Kısacası işimiz şimdiki arkadaşlara göre daha zordu.

 

Oysa şimdi iletişim fakülteleri ve bu mesleği dışarıdan eğitim olarak vermeyi amaçlayan kurumlar var. Bu kurumlar hem pratik hem teori bira arada birçok imkanı sunabiliyor. Kurumlar geçmiş yıllara göre oldukça fazla teknik donanıma sahipler. Doğal olarak mesleğe mezun olupta başlayanlar sudan çıkmış balık gibi değil de daha bilinçli olarak başlamış oluyorlar.Akademi de bu kurumların başında geliyor. Bizler öğrenci arkadaşlrımızla hem teoriyi gereğince paylaşıyoruz, hem de gerçek stüdyolarda çekim imkanı bularak konuştuğumuz her şeyi bir tv yayını haline getirebilecek imkanlarla pratiğe dökebiliyoruz.

 

Hayal kurabilen, hayallerinin peşinde koşup onu pratiğe döküp ekranda görebilen ve bu meslek için doğdum diyenlere hoş geldiniz yeriniz hazır diyorum.


Sevgiyle kalın,

 

Sultan Önen 
TV Yapımı