Levent DÖNMEZ
Seslendirme ve Dublaj

1942’de İstanbul’da doğdu.Sahneye ilk kez İstanbul Erkek Lisesi’nde okurken çıktı.
Ardından, üniversite yılları ve sonrasında çeşitli amatör tiyatro topluluklarında oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Gene bu dönemde İstanbul Uluslararası Öğrenci Festivallerinde iki oyun sahneledi.
İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları, Gülriz Sururi Engin Cezzar, İstanbul Halk Oyuncuları ve Gönül Ülkü Gazanfer Özcan Tiyatrolarında çeşitli oyunlarda oynadı.
John Steinbeck’in aynı adlı romanından oyunlaştırdığı “Ay Battı” İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelendi. Ve o yılın en iyi oyunu seçildi.
Ali Ulvi Ersoy’la birlikte yönettikleri “Piri Reis ve Amerika Haritası” adlı belgesel, Antalya Film Festivali’nde “En iyi ikinci belgesel film” seçildi.
Tiyatroyla eş zamanlı olarak film seslendirme çalışmalarına katıldı. Uzun yıllar film seslendirme yönetmenliği yaptı. Artık seslendirme hayatına yalnızca konuşmacı olarak devam ediyor.
İlk olarak 1996 yılında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, Tiyatro Bölümü öğrencilerine Ses ve Konuşma (Diksiyon) dersleriyle başladığı öğretmenlik görevini, şu anda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuarı Sahne Sanatları Tiyatro Bölümü’nde sürdürmektedir.

Görev Aldığı Tiyatrolar :
İst.Bel.Şehir Tiyatroları / Gülriz Sururi, Engin Cezzar Tiyatrosu / İstanbul Halk Oyuncuları / Gönül Ülkü. Gazanfer Özcan Tiyatrosu

Oynadığı Oyunlardan Bazıları :
Ayak Bacak Fabrikası / Yanlışlık / Saint Louis’de Randevu / Othello / Canlı Maymun Lokantası / Bülbülün Sesi / Devr-i Süleyman

Seslendirdiği Yerli Oyunculardan Bazıları  :
Fikret Hakan / Serdar Gökhan / Bulut Aras / Mahmut Cevher
Talat Bulut / Ekrem Bora / Tarık Akan / Kadir İnanır / Kuzey Vargın

Seslendirdiği Yabancı Oyunculardan Bazıları :
Anthony Hopkins / Anthony Quinn / Burt Lancaster / Clint Eastwood / Robert Redford / Sean Connery