Gürkan TOSUN
Spikerlik

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Gürkan Tosun, spikerlik ve sunuculuk hayatına okulda kapalı devre yayın yapan radyo ve televizyonlarda aldığı görev lerle başladı.
1990’ların başında özel radyo televizyon yayıncılığının yeni yeni başladığı dönemlerde, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Radyo Anki’deki spikerlik ve sunuculuk deneyimi ise ilk profesyonel adımı oldu. Aynı zamanda kurum içi eğitim çalışmalarıyla spikerlik konusunda önemli bir vizyon kazandı.
Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan BRT’de eleme – kurs /eğim – sınav aşamalarından geçerek televizyon haber spikerliği yapmaya başladı. Yerel yönetimlerin radyo-televizyon yayınları yapmasına tahdit getirilince, 1993 yılında büyük yatırımlarla kurulan TGRT’ye yine eleme-kurs/eğitim-sınav aşamalarından geçerek haber spikeri olarak girdi.
1996 yılında da yine yeni kurulan Kanal 7 televizyonuna transfer oldu. Askerlik nedeniyle bu kurumdan ayrıldıktan sonra, Karadeniz TV gibi tematik bölgesel yayıncılık yapan bir televizyonda farklı deneyimler kazandı. 1999 yılında transfer olduğu TV 8’deki yayıncılık hayatı 12 yıl sürdü. Şimdilerdeyse Çevre Danışmanlığı konusunda hizmet veren şirketinin yönetimiyle ilgileniyor. Bir yandan da mesleki deneyimlerini, talep sahipleriyle paylaşıyor.
Meslek hayatı boyunca kazandığı türlü yayıncılık deneyiminin yanında Jülide Gülizar, Tuna Huş, Altan Varol gibi spikerlik – yayıncılık duayenlerinden eğitim ve feyz alma imkanı buldu.
Gürkan Tosun özel kişisel diksiyon – spikerlik eğitimleri verdiği gibi ünivertisetelerde de mesleğinin inceliklerini yeni nesillere aktarma gayreti içinde oldu.