Gazetecilik

İlk gazeteden bugüne gazeteciliğin gelişimi ve değişimi. Evrensel standartlar ve yerel sorunlar. Gazeteciliğin siyaset, hukuk, ekonomi, sanat endüstrisi gibi alanlarla ilişkisi. Farklı gazetecilik türleri. Örnek vakalar üzerinden haber yazma -ve okuma- teknikleri. Gazetecilik ve uzmanlaşmak. Gazetecilik ve etik.

 • Gazeteci kimdir? Gazetecilik mevzuatı ve gazeteciliğin yerel ve evrensel tarihi
 • 5N1K. Yapısal dönüşüm problemleri ve gazeteci-toplum-teknoloji ilişkileri
 • Medya ve Etik. Doğruluk, tarafsızlık, özgürlük ve intihal sorunları
 • Haber yazım ve oluşturma teknikleri
 • Medya dili, grameri ve mantığı. Nefret,ayrımcılık söylemleri ve barış gazeteciliği
 • Haber editörlüğü
 • Muhabirlik, haber araştırma ve sunumu. Polis,adliye,parlamento ve diplomasi muhabirliği
 • Röportaj Teknikleri
 • Gazete Yönetimi
 • Gazete Yönetimi ve IK
 • Uluslararası politika haberleri
 • Dış Habercilik
 • Ekonomi Gazeteciliği
 • Uluslararası Basın
 • Serbest Gazetecilik
 • Magazin gazeteciliği
 • Haber Fotoğrafçılığı
 • Gazetecilik ve Tasarım
 • Yeni Medya ve internet gazeteciliği
 • Haber dergiciliği
 • Hikaye ve Gazetecilik
 • Gazetecilik Tecrübeleri
   

Ayça ÖRER

1979’da Ankara’da doğdu.  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü’nde master yaparken gazeteciliğe başladı. Halen Tuhaf Dergi’de editörlük yapmakta çeşitli mecralarda yazı yazmaktadır.

Detay

Fuat KOZLUKLU

Gazeteciliğe 1982 yılında Malatya’da yerel günlük Görüş gazetesinde başladı. Meslek yaşamına 1983 yılından itibaren İstanbul’daCumhuriyet Gazetesi’nde devam etti. 1985 yılında Sabah gazetesinin kuruluşunda muhabir kadrosunda yer aldı. 1989 yılında Cumhuriyet gazetesine döndü. Türkiye’de çalıştığı dönemde uluslararası haber ajansları için foto muhabirliği de yaptı

Detay

İbrahim ALTAY

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunu.Mezun olduktan sonra bir ekiple birlikte TRT için belgeseller hazırladı. TRT İnt.’de yayınlanan Memleketten Haber Var programına danışmanlık yaptı. Çeşitli edebiyat ve sanat dergilerinde yazdı.

Detay

Recep YETER

1976 Çankırı doğumlu Recep Yeter, gazeteciliğe 1990lı yılların ortalarında adım attı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdi. Profesyonel gazeteciliğe başladığı 2000 yılına kadar çeşitli dergilerde röportaj ve yazıları yayınlandı. Muhabirlik, editörlük, ekler sorumlusu & pazar eki yayın yönetmenliği, istihbarat şefliği ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu. 20 yılı aşan gazeteciliği süresince gazete, dergi ve internet sitelerinde pek çok manşet haber, yazı dizileri, araştırma dosyaları ve köşe yazıları kaleme aldı. Televizyon ve radyo kuruluşlarında programlar yaptı. Anadolu Ajansı, Basın İlan Kurumu, İstanbul Medya Akademisi başta olmak üzere üniversite ve akademilerin yanı sıra pek çok kurum ve kuruluşta gazetecilik, yeni medya eğitimleri, konferans ve seminerler verdi. Görev yaptığı medya kuruluşlarında onlarca gazeteci ve televizyoncunun yetişmesine öncülük eden Recep Yeter, evli ve üç çocuk babası. Yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamlayan Recep Yeter, toplum, medya ve dil alanında kitap çalışmalarını sürdürüyor.

 

Detay

Serdar KARAGÖZ

Serdar Karagöz, 1981 yılında Sakarya’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi bölümünden mezun olduktan sonra, New York’ta bulunan The New School’da “Medya Çalışmaları” üzerine yüksek lisansını yaptı. ABD’de bulunduğu sure boyunca A Haber ve Sabah gazetesinin New York temsilciliği görevini üstlendi. Bunun yanında 1,5 yıl boyunca New York Times gazetesinde çalıştı.

Detay

Suat KOZLUKLU

1999 yılında Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Suat Kozluklu almış olduğu eğitimi habercilik çalışmalarıyla devam ettirdi. Kariyerinde muhabirlik, sunuculuk, haber editörlüğü gibi görevlere getirilen Kozluklu'un çeşitli üniversitelerde eğitmenlik deneyimi de bulunmaktadır.

Detay

Tarık DAĞLI

Detay

Turan KIŞLAKÇI

Bingöl’de doğdu. İlk ve ortaöğrenimini bu şehirde tamamladı. Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nde ekonomi öğrenimi gördükten sonra Pakistan’a gitti. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da Uluslararası İslam Üniversitesi’nden 1998 yılında mezun oldu.

Detay

Uğur ÇOBANOĞLU

UGUR COBANOĞLU

1976 Kocaeli doğumlu.

1992 yılında fotoğrafa başladı. Fotoğrafçı Mustafa Bilge Satkın’ın “Sınır Tanımayan Fotoğrafçılar Akademisi”nde verdiği eğitim programlarına katılarak profesyonel eğitimini tamamladı.

2000 yılında Ankara Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği lisans programı eğitimini tamamladıktan sonra önemli kurumlarda hem turizm hem de spor sektöründe yurtiçi / yurtdışında proje bazlı işler yaptı.
Çeşitli Resmi ve Özel Kurumlara verdiği Fotoğraf Danışmanlığı ve Temel & İleri Seviye Fotoğraf Eğitimlerinin yanısıra İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Gazetecilik bölümlerinde ”Haber Fotoğrafçılığı / Photojournalism” ve ”Editöryel Fotoğrafçılık / Editorial Photography” konularında 2010 yılından itibaren asistan olarak; İstanbul Medya Akademisi’nde 2015 ve İstanbul Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2017 yılından itibaren eğitmen olarak çeşitli konu başlıklarında Fotoğraf Eğitimleri ve Fotoğraf Seminerleri vermektedir.
Şu anda İstanbul’da yaşamakta ve meslek hayatını çoğunlukla serbest “Kurumsal Proje / Kurumsal Kimlik”, ”Ticari Çekimler”, ”Özel PR Etkinlik / Organizasyon”, ”Resmi Üst Protokol Etkinlik / Organizasyon” ve Belgesel Fotoğrafçısı olarak sürdürmektedir.

Detay

Yusuf ÖZHAN

1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimi İstanbul’da, lise öğrenimini ise Bahreyn’de tamamladı. 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Georgetown Üniversitesi’nde İletişim, Kültür ve Teknoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2010-12 yılları arasında yeni medya araçlarının siyasal iletişimdeki rolü üzerine yüksek lisans düzeyinde araştırmalar gerçekleştirdi. ABD’de bulunduğu süre içinde,

Detay

Gazetecilik - Taksim Şubesi

3 ay - 72 saat

Perşembe: 19:00-22:00

Cuma: 19:00-22:00