Fehmi GERÇEKER
Yönetmenlik - Oyunculuk

Fehmi Gerçeker, uluslararası ödüller kazanmış çeşitli belgesel filmler, TV programları ve sahne yapımlarına imza atmıştır.

New York’da TV ve Film yapımcı ve yönetmenliği konusunda mastırını tamamladıktan sonra, çeşitli kültürel filmler ve TV programları yapımcılığını gerçekleştirmiştir. Yapımcı ve yönetmeni olduğu “Behind The Camera” TV dizisi (her biri 60 ar dakika olan ünlü yönetmenlerrle gerçekleşen bu programlar: Agnes Varda, Louise Malle, George Roy Hill, Sam Shaw, John Sayles.. gibi kişiler üzerine gerçekleşmiştir. Toplam sayısı 12 adet program) ile ABD’ DE AYIN TV YAPIMCISI seçilmiştir. ABD de yayınlanan IETV- Industrial and Education TV dergisine kapak olmuş ve bu dergide, Behind The Camera çalışmaları hakkında altı sayfalık yazı yayınlanmıştır.

Gerçeker’in filmleri çeşitli ülke TV lerinde oynadığı gibi, Amerika da ki education market-eğitim programları pazarında dağıtılmaktadır. ( Üniversiteler, kütüphaneler, öğretim kurumları…vb gibi.). Filmlerinden; 1513 Pıiri Reis Haritası, Jazz and Great Depression, Geosophy filmleri ve Paris UNESCO nun sponsoru olduğu Mevlana ve Hoşgörü filmi çeşitli ödüller kazanmıştır.

Gerçeker, 1999 yılından beri New York un çeşitli sahnelerinde tiyatro oyunları yönetmektedir. Bugüne kadar toplam sayısı yirmiyi geçen ( Sam Shaperd ın Fool for Love, Buchner in Woyzeck, M.Sayers in Saint Joan, Mevlana nın Mesnevisinden uyguladığı A Dream…..gibi) oyunları yönetmiştir. Mesnevi deki bir öyküden sahneye uyguladığı Healing of The Heart (Kalbin Tedavisi) tiyatro oyunu, New York ta defalarca oynamıştır. Bu oyun, ABD de ilk olarak Mevlana nın bir eserinin sahneye uygulanmasıdır.

Yapımcı ve yönetmeni olduğu, Rumi Speciall / Mevlana Özel adlı (film-şiir-müzik) sahne programını New York, Paris, Berlin ve İstanbul da gerçekleştirmiştir.
Yönetmeni olduğu sahne ve film çalışmalarında; Vanessa Redgrave, Ben Gazzara, Eva Mattes…gibi dünyaca ünlü oyuncular yer almıştır.

ABD (New York) ve Brezilya (Bahia) da gerçekleştirdiği New York Ekolü Film Yapım Atölyesi ve Kamera Önü Oyunculuk Atölye çalışmalarına Türkiye de devam etmektedir. 2010 yılından beri Haliç Üniversitesi Konservatuar bölümünde, Kamera Önü Oyunculuk dersi vermektedir.

Patrick Tucker’ın ‘’TV-Sınema Oyunculuk Sırları’’ kitabını Türkiye de yayınlamıştır. (bu konuda Türkiye’de yayınlanan ilk ve tek kitaptır, 1nci basımı tükenmiştir). Film Yapım Sırları (basım: 2015 Şubat) ve Kamera Önü Oyunculuk (basım: 2015 Mayis) kitaplarının yazarıdır.

Bugüne kadar film yapımı ve sahne çalışmaları gerçekleştirdiği ülkeler; Türkiye, ABD, Kanada, Brezilya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Almanya, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Senegal, Mısır ve Küba’dır.